اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


ساختمان جدید دانشگاه

(سلسله گزارش های از پیشرفت کار ساختمان دایمی دانشگاه ابن سینا و حمایت های حامیان این نهاد علمی)

این گزارش ها در دو بخش تهیه شده است. بخش اول نشان دهنده پیشرفت کار ساختمان جدید دانشگاه ابن سینا است و بخش دوم بیانگر کمک های مالی، فنی و تخصصی حامیان و نهاد های همکار این مرکز علمی میباشد. 


گزارش شماره (۱): گزارش طرح و دیزاین نقشه معماری و فنی ساختمان دانشگاه و کمک های شرکت عمران هولدنگ گروپ در این زمینه

شرکت عمران هولدینگ گروپ تهیه و ترتیب نقشه معماری و فنی پروژه دانشگاه ابن‌سینا را طی قراردادی که در تاریخ ۲۵/۴/۱۳۹۶ میان جانبین منعقد گردید، متقبل شد. این شرکت فقط هزینه‌های مستقیم از قبیل دستمزد انجنیرها و تکنیسین های بخش دیزاین شرکت و دسمتزد مهندس آرشتکت را در طرح و دیزاین برآورد کرده‌اند و هزینه‌های غیرمستقیم به شمول دفتر، مدیریت و سود حاصله از اجرای این پروژه در آن محاسبه نشده است. نتیجه این‌ همکاری این بوده است که:

اجرای این پروژه با مبلغ کلی ۵۳۷۵۰$ دالر آمریکایی محاسبه گردیده بود که این مبلغ نشان دهنده پایین ترین قیمت برای اجرای چنین پروژه ای به اساس نرخ موجود بازار بود.

از مبلغ فوق شرکت عمران هولدینگ گروپ هزینه هزینه‌های مطالعات پیشاطراحی که مطابق قرارداد مبلغ ۱۱۰۰۰$ دالر آمریکایی و هزینه‌های غیر مستقیم، مدیریت و Overhead که مبلغ ۲۳۰۰۰$ دالر آمریکایی می‌شود را به عنوان تخفیف (Discount for Avicenna University) در نظر گرفته است.

در نتیجه از مبلغ ۵۳۷۵۰ دالر آمریکایی مبلغ ۳۴۰۰۰ دالر آمریکایی آن که معادل ۶۳٫۳% می‌شود به عنوان تخفیف در نظر گرفته شده است و مبلغ ۱۹۷۵۰ دالر آمریکای آن توسط دانشگاه ابن‌سینا به شرکت عمران هولدینگ گروپ پرداخت خواهد شد.

به موجب قرارداد مورخ ۲۵  / ۴ / ۱۳۹۶  و با درنظرداشت تخفیفاتی که در اجرای پروژه نقشه ساختمان دانشگاه ابن‌سینا از سوی شرکت عمران هولدینگ گروپ اعمال گردید، نقشه‌های  ذیل توسط این شرکت ترتیب و نهایی گردید:

مطالعات پیشا طراحی پروژه
۱ مطالعه امکان سنجی و بازدید سایت توسط کارشناس طراحی و هماهنگی با مسئولین دانشگاه ابن‌سینا؛
۲ بررسی توپوگرافی سایت و وضعیت موجود آن؛
۳ طراحی مفهوم اولیه این پروژه (در صورت درخواست مسئولین دانشگاه ابن‌سینا)
فعالیت‌های اصلی پروژه
۱ طراحی معماری و محاسبه آن بر اساس خواسته‌های مشتری و استانداردهای مطلوب و معتبر؛
۲ طراحی استراکچر و محاسبات مربوطه از جمله، تهداب و پایه و غیره … با تمام ویژگی‌های ساختاری؛
۳ طراحی و محاسبه مکانیکی از جمله سیستم گرمایش و سرمایش و سایر سیستم‌های مربوطه؛
۴ طراحی و ارزیابی الکتریکی سیستم تامین برق و ساختن ویژگی های الکتریکی آن واحد؛
۵ طراحی و محاسبه آب و برق داخلی و خارجی شامل سیستم تامین آب، سیستم توزیع آب، سیستم جمع آوری فاضلاب و لوازم جانبی مورد نیاز؛
۶ کار روی فاصله زمین از سایت دانشگاه که ساحه و منطقه سبز را دانشگاه تشکیل می‌دهد.
مجموع تعهدات با ۱۹۷۵۰ $ دالر آمریکایی صورت گرفته است.

گزارش شماره (۲): خاک برداری پروژه ساختمان دایمی دانشگاه ابن سینا و کمک های شرکت غلغله گروپ در این زمینه.

مرحله خاک برداری ساختمان دایمی دانشگاه ابن سینا موفقانه به پایان رسید.

 دانشگاه ابن سینا در ۶ ماه سرطان ۱۳۹۷ برای انجام مرحله خاک برداری پروژه اعمارساختمان دایمی خویش، با شرکت ساختمانی غلغله گروپ وارد قرار داد شد.

 شرکت غلغله گروپ در مدت زمان (۳) ماه مرحله خاک برداری را به اتمام رسانید که مجموعا به انداز (۴۲۰۰۰) مترمکعب زمین خاک برداری شده است و رگلاژ  آن به (۵۰۰۰) متر مربع می رسد.

از آنجا که ابن سینا یک نهاد خدماتی آموزشی غیر انتفاعی ملی و ماندگار برای نسل های آینده این سرزمین است، شرکت غلغله گروپ این کار را با تخفیف ویژه برای دانشگاه ابن سینا انجام داده است و مسئولین این نهاد علمی و فرهنگی از این لطف ایشان اظهار سپاس و قدر دانی نموده و آنرا جز دستاورد های معنوی مسئولین این شرکت ثبت می نمایند.

تصاویری از خاک برداری پروژه ساختمان دایمی دانشگاه ابن سینا


 

گزارش شماره ۳: آغاز مرحله اجرایی اعمارساختمان دایمی دانشگاه ابن سینا

دانشگاه ابن سینا قرار لایحه کمیته تدارکات مصوب ۰۷-۰۴-۱۳۹۷ کار مرحله استراکچر (-۱ و -۲) ساختمان جدید خود را به تاریخ ۱۰ اسد سال ۱۳۹۷ به داو طلبی گذاشت و از تمام شرکت های داو طلب در بخش استراکچر دعوت به عمل آورد تا در این پروسه اشتراک نمایند.

مهلت شتراک در این داو طلبی در ۲۵ اسد ۱۳۹۷ به پایان رسید و اولین جلسه به منظور بررسی پیشنهادات به روز دو شنبه ۰۵-۰۶-۱۳۹۷ دایر گردید. این جلسه متشکل از هیأت موسسان، اعضای کمیته تدارکات، مدیر عمومی پروژه وبرخی هیأت امنا بود که روی قیمت های داده شده شرکت ها، بحث و تبادل نظر صورت گرفت و بنا شد که در جلسات بعدی شرکت های که امتیاز بهتر در ارزیابی اولیه اخذ نموده اند را به اساس فاکتور های چون سابقه کاری، توانایی مالی، تجهیزات و ماشینری ارزیابی بیشتری نمایند.

 در آخرین جلسه که به تاریخ ۱۰-۰۶-۱۳۹۷ تشکیل شد، پس از ارزیابی و مصاحبه با هر یک از طرف های داوطلب،پروژه به دو بخش تهیه کانکریت و اجرای کار تقسیم گردید. برای تهیه کانکریت برادران محمودی که کمترین قیمت (۱۵$) پانزده دالر امریکایی برای (m3) فی متر مکعب را پیشنهاد نموده بودند و از لحاظ تجربه کاری و ماشین آلات عالی هستند،  انتخاب گردید و برای اجرای کار آقای نجیب مظفری که از نظر سابقه و تجربه کاری شناخته شده و مورد اطمینان است، انتخاب گردیده و با طرفین قرار داد صورت گرفت. قیمت های داده شده آقای نجیب مظفری قرار ذیل میباشد.   

شماره

نوع کار

واحد

قیمت فی واحد

۱

سیخ بندی

Kg کیلو گرام

۳٫۴۰ افغانی

۲

قالب بندی

M2 مترمربع

۳۲۰ افغانی

۳

کانکریت ریزی

M3 متر مکعب

۲۵۰ افغانی

۴

کانکریت سقف و ستون

M3 متر مکعب

۳۵۰ افغانی

نوت: در این داو طلبی به تعداد ۸ (هشت) شرکت و چهار شخصیت حقیقی اشتراک ورزیدند و طی جلسات متواتر هر کدام به اساس فاکتورهای چون قیمت، توانایی مالی، سابقه کاری، ماشین آلات و شهرت نیک ارزیابی و با هم مقایسه گردیدند و در نتیجه طرح ترکیبی از محمودی و مظفری که به نظر بهترین می آمد مورد پذیرش قرار گرفت.


 

گزارش شماره ۴:

(آغاز مرحله فعالیت بتون ریزی پوششی یا PCC و گزارش مدیر عمومی و فنی پروژه از آغاز الی مرحله جاری)


(گزارش مدیر عمومی و فنی پروژه از آغاز الی مرحله جاری)

پروژه ساختمان دانشگاه ابن سینا  در زمین به ابعاد ۱۷۰×۶۰ متر که موقعیت جغرافیای آن نسبت به کل کشور و شهر کابل در شهرک امید سبز که در فایل نقشه های طراحی درج است اعیان ساختمات اصلی به ابعاد ۱۰۷×۵۵ متر درهشت طبقه که متوسط دو طبقه آن پایین تر از سطح طبیعی زمین در نظر گرفته شده است، ساخته می شود. نوع مصالح به کاربردی در نقشه ها ذکر گردیده که اکثرا از سازه بتن مسلح و قسمتی آن از سازه فلزی در نظر است. یک طبقه زیر زمینی با مساحت حدود ۵۰۰۰ متر مربع جهت توقف‌گاه (پارکنگ) وسایط نقلیه سواری استادان، کارمندان و دانشجویان ساخته می شود. کاربری کلیه زیر بناهای مورد نیاز هر دانشکده نظر به نوع علوم آموزشی مفصل ترتیب و منظور شده است. آنچه نیاز به توضیح و تشریح به این گزارش میباشد ذیلا ارائه می گردد.

در محدوده زمانی مورخ ۲۰-۰۱-۱۳۹۷ نقشه های معماری این طرح توسط آقای دکتر احمدی و آقای استاد سلطانی در دفتر شرکت غلغه جهت نظر خواهی به الحاج محمد نبی خلیلی ارائه گردید که به اینجانب جدیر نیز افتخار مشارکت داده شد. در همان زمان نظر کلی از طرف مقابل به این بود که با افزایش رفاه اجتماعی و پیشرفت افراد و پرسونل شاغل در ساختمان دانشگاه و نبود فضای پارکنگ در اطراف ساختمان محدود و مسدود بودن خیابان های واقع در اطراف پروژه طرح نیاز به پارکنگ با وسعت مناسب لازم دارد. این مهم در نقشه ها نسبت به ریلف میزان ارتفاعی زمین شرایط خوبی را فراهم نموده است و در نقشه ها به طور مناسب منظور گردیده است.

در بازه زمانی ۲۰-۰۲-۱۳۹۷ با ارائه نقشه های سازه ای آن از طرف شرکت عمران و ملاقات مجدد با ریاست شرکت غلغله علاقه مندی هیأت محترم موسسین و ریاست محترم دانشگاه این بود که مسئولیت ساخت و اجرای پروژه توسط شرکت غلغله گروپ نظر به اینکه در کارهای ساختمانی بلاک های رهایشی و هوتل بامیان تجارب کافی و لازم را دارد، به عهده بگیرد. نظر به مشغولیت شرکت غلغه این همکاری میسر نبود و نظر به اینکه شرکت عمران هولدنگ گروپ طراح نقشه های این پروژه است مناسب تر است.

باتوجه به انتقال ثقل فعالیت شرکت عمران در خارج از کشور، اجرای پروژه را بدوش نگرفتند، اینجانب نظر دادم که دانشگاه راساً مسئولیت ساخت را بدوش بگیرد و همکاری های گاه و بیگاه خودم را اعلام داشتم به صورت داوطلبانه و افتخاری ولی، از طرف دانشگاه لازم دانسته شد که این همکاری به صورت قانونی و به شکل یک قرار داد که ۵۰% درصد زمانی کاری ام را در بر بگیرد تنظیم شود. این همکاری را افتخار دانسته و هر چه در توان دست آوردهای عملی و مطالعاتی داشته باشم در اختیار این پروژه قرار خواهم داد.

نظر به توپوگرافی تهیه شده و عدم در نظر گرفتن شیپ طولی زمین نسبت به خیابان های ورودی ساختمان که سطح (+۵) تعریف شده است روی فونداسیون -۳٫۵۰m فرض شده بود که عمیق ترین خاکبرداری ۱۳ متر و کمترین خاکبرداری ۸ متر، با این ارتفاع حداقل حجم عملیات خاک برداری با در نظر داشت دو لایه تقویتی ۱۵ سانتی متر و ۲۰ سانتی متر زهکشی به ۷۵۰۰۰ متر مکعب می باشد. بر علاوه فرو رفتکی غیر قابل توجه فنی ساختمان در داخل زمین و ایجاد گالری ورودی ساختمان به ابعاد تقریبی ۸۰X7X4.5 متر به پارکنگ، هزینه های غیر ضروری روی دست میگذاشت، باتوجه به این ضرورت موضوع به هیأت محترم موسسین دانشگاه مطرح و طی جلسه ضرورت آن تائید شد که نظر به درخواست هیأت رهبری ، طراح پروژه نیز موافقت با تغیرات نمود و سطح روی فونداسیون از (-۳٫۵)متر به (-۰٫۸۰) ترفیع پیدا کرد. با تفاوت این دوتا سطح به عمق ۲٫۷۰ متر حجم عملیات خاکبرداری از ۷۵۰۰۰ مترمکعب به ۴۰۰۰ متر مکعب تقلیل یافت.

نظر به پیشنهاد اجرا و کیفیت استحکام مواد محل به ضمانت ۳۰ سانتی متر با حجم ۱۳۰۰ مترمکعب و درناژ به ضخامت ۲۰ سانتی متر با حجم ۱۲۰۰ متر مکعب و ایزوله کف با سطح ۶۰۰۰ متر مربع صرفنظر گردید. با همین نسبت کاهش حجم عملیات خاکی از ایجاد دیوار های بتنی کناری با کم شدن ارتفاع صرفه جویی زیادی در عملیات هم چنان فونداسیون که از محدوده زمین دانشگاه ۱٫۹۲ متر بیرون در نظر گرفته شده بود به ۶۷٫۵ سانتی متر اصلاح گردید. فاز I و II روی فونداسیون یکپارچه طراحی گردیده که این باعث ناهنجاری رفتار ساختمان در قبال تحمل بارهای حرارتی، انقباضی، انبساطی و تکتونیکی زمین می شد در فونداسیون منظور و نقشه ها اصلاح گردید.

ورودی پارکنگ که توسط گالری نیمه مدفون از وسط ساختمان به گوشه غربی منتقل با رامپ باز تجدید نقشه شد در آخرین کامنت پیشنهاد گردید که رامپ ورودی جهت ایمنی بیشتر و جلوگیری از لغزندگی و زهکشی آبهای سطحی در داخل تعبه گردد. که از طرف طراح با مخالفت مواجه شده و نیز جهت برخوردار شدن پارکنگ از نور طبیعی در روز دیوار استنادی سمت جنوبی چسپیده به دیواره خاکی خاکبرداری شده اجرا شود که برای رد این پیشنهاد طراح استدلال خود را دارد.

عملیات خاک برداری از تاریخ ۲۵-۰۵-۱۳۹۷ طی مراسم که با اشتراک ریاست محترم دانشگاه اساتید بزرگوار و محصلین دانشگاه و نماینده گان محترم شرکت های عمران هولدنگ گروپ و غلغله گروپ حضور داشتند شروع و تا هم اکنون بصورت موردی و اصلاحی ادامه دارد. نوع مواد ار محل G.P.W با دانه بندی پیوسته از (۰-۲۵) سانتی متر کانگولو میرا  سمنتی شده شامل کلاس بندی با سختی ۲۰% متوسط و ۸۰% با سختی بالادجی با ضریب اصطکاک بالا و زاویه داخلی ۰(۳۰-۳۵)=γ  با شیب خاکبرداری حد اقل o80 انجام پذیرفته و تا اکنون دیواره های خاکی هیچ نوع لغزش و شکستگی دیده نشده و لازم است قبل از فصل بارندگی و نمناک شدن دیواره ها و تقلیل یافتن استحکام آن عملیات اجرایی توأم با احتیاط و با سرعت انجام پذیرد.

قرار داد تهیه مواد و سمنت و ذخیره سازی مواد مصالح مورد نیاز فراهم و قرار داد های لازم با افراد حقیقی و حقوقی منعقد گردد.

ماشین آلات بکار رفته در خاک برداری که توسط شرکت غلغله گروپ انجام شده است بقرار ذیل میباشد:

شماره

نام ماشین

مقدار ساعت کار

۱

اکسکواتر میتر دار

۴۰۰ ساعت

۲

اکسکواتر زنجیری

۱۰۰۰ ساعت

۳

بولدوزر D8

۲۰۰ ساعت

۴

لودر ۳۸۰

۴۰۰ ساعت

۵

موتر بنز با ظرفیت ۱۵ متر مکعب

۳۵۰۰ ساعت

۶

موتر کماز با ظرفیت ۷ متر مکعب

۱۲۰۰ ساعت

۷

گریدر G-14

۳۰ ساعت

۸

غلطک دنیا پاک

۲۰ ساعت

۹

تانکر آب

۵۰۰ ساعت

۱۰

جرثقیل

۲۰ ساعت

۱۱

غلطک ۱۰۰ متری

۲۰ ساعت

 حجم عملیات کانکریت ریزی برای هردوفاز حدوداً۱۳۰۰۰ متر مکعب برآورد میشود با احتساب اینکه اگر به صورت پیمانکاری اجرا می شد هر مترمکعب بتن ۲۸MP منصفانه ترین فهرست بها آن از ۱۰۰ دالر کمتر نمیباشد حال آنکه بر آورد هر مترمکعب بتن تمام شده که طی چندین جلسه تصمیم گیری هیأت موسسان مطرح شده است عبارت است از:

کار

هزینه آن

هزینه ساخت و حمل بتن

۱۵$ دالر امریکایی

هزینه مواد ریگ و جغل

۱۰$ دالر امریکایی

هزینه سیمان

۳۰$ دالر امریکایی

هزینه آب

۳$ دالر امریکایی

هزینه پخش و ارتعاش بتن

۴٫۵۰$ دالر امریکایی

هزینه جمعی

۶۲٫۵$ دالر امریکایی

با احتساب ضایعات و مصارف دفتر و معاش پرسونل (۶۵$) دالر امریکایی فرض شود.

تفاوت (صرفه جویی)= (۱۰۰-۶۵)x 13000= (455،۰۰۰$) دالر امریکایی

با مقایسه محاسبات فوق در دیگر آیتیم ها نیز صرفه جویی به عمل خواهد آمد.

بااحترام

انجنیر سهراب‌علی جدیر