اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


معرفی دوره ماستری

معرفی مقطع ماستری دانشگاه ابن‌سینا

دانشگاه ابن‌سینا به منظور تربیت کدر علمی-مسلکی برای دانشگاه‌ها و ارتقای ظرفیت، استقلال و شکوفایی علمی کشور، دوره آموزش مقطع ماستری را با کسب مجوز از وزارت محترم تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان در رشته‌های ذیل برگزار نموده است:

رشته روابط بین‌الملل

رشته حقوق جزا و علوم جنایی

رشته حقوق خصوصی

مجوز دو رشته روابط بین‌الملل و حقوق جزا و علوم جنایی در دانشگاه ابن‌سینا در سال ۱۳۹۲ از وزارت تحصیلات عالی دریافت شد و تا کنون سه دوره در این دو رشته فارغ التحصیل داده است. مجوز رشته حقوق خصوصی نیز در سال ۱۳۹۴ دریافت و در سال ۱۳۹۵ در این رشته دانشجو پذیرفته شده است. آن‌چه مایه افتخار و سبب خشنودی دانشگاه ابن‌سینا به نظر می‌رسد، آن است که علاوه بر آموزش نسل جوان و جویای علم در کنار مدیران و کارگزاران دولتی در رشته روابط بین‌الملل و آموزش بسیاری از فعالان عرصه قضا و حقوقی کشور، ۲۷ نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع ماستری دانشگاه ابن‌سینا در سایر دانشگاه‌های کشور به عنوان مدرس و کدر علمی ایفای وظیفه می‌نمایند و در عرصه‌ی فعالیت آموزشی خویش در این دانشگاه‌ها با موفقیت درخشیده‌اند.

با توجه به آمار بالای  فارغ‌التحصیلان دورۀ لیسانس از دانشگاه‌های داخلی و خارجی و نیاز مبرم کشور به کدرهای مسلکی و متخصص، ایجاد  دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مقطع ماستری در داخل کشور، یک ضرورت اساسی به نظر می‌رسد. دست‌یابی به این هدف، از یک‌سو به استقلال و شکوفایی علمی کشور کمک می‌کند و وابستگی افغانستان را به کشورهای دیگر کاهش می‌دهد و ازسوی دیگر، دولت و ملت  ما را در به‌کارگیری و دسترسی به افراد متخصص داخلی یاری می‌رساند. بنابراین، مهم ترین هدف  دانشگاه،  از  برگزاری دوره‌های ماستری، کمک به ارتقای ظرفیت علمی و تربیت نیروی انسانی متخصص در کشور می باشد. به همین منظور و با هدف گسترش تحصیلات تکمیلی و رشته‌های ماستری در عرصه‌های مورد نیاز و ضرورت در کشور، دانشگاه ابن‌سینا در سال ۱۳۹۶ با تدوین برنامه‌ها، مفردات درسی و تکمیل مدارک کدر علمی از میان فارغ التحصیلان مقطع دکتری، برای پنج رشته ذیل نیز به وزارت محترم تحصیلات عالی درخواست مجوز ارایه نموده است:

رشته مطالعات صلح و امنیت

رشته مطالعات توسعه

رشته مدیریت دولتی (اداره عامه)

رشته کامپیوتر ساینس

رشته فلسفه

برای رشته‌های فوق دانشگاه ابن‌سینا برنامه‌های کامل علمی و آموزشی تدارک دیده و برای هر کدام از این رشته‌ها، بین ۴ تا ۶ نفر کدر علمی با مدرک دکترای تخصصی (Phd) و با سوابق فعالیت علمی و تحقیقی معتنابه را فراهم نموده است. مدارک فوق همراه با درخواست مجوز به وزارت محترم تحصیلات عالی ارایه گردیده و به یاری خداوند و همراهی وزارت تحصیلات عالی، امیدواریم مجوز رشته‌های مذکور نیز به زودی صادر شود.

کدر علمی

دکتر محمد امین احمدی

دکتر ذاکر حسین ارشاد

دکتر سردار محمد رحیمی

دکتر محمد شفق خواتی

دکتر غلام حیدر علامه

دکتر عبدالله شفایی

دکتر علی رضا روحانی

دکتر عبدالوهاب کریمی

دکتر حمیدالله غلامی

دکتر علی محمد میرزایی

دکتر عبدالواحد افضلی

دکتر عبدالحسین رسولی