اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


معرفی دانشکده

معرفی دانشکده کامپیوتر ساینس دانشگاه ابن سینا

کامپیوتر ساینس به مجموعه فنون ورشته­های گفته می‌شودکه به زیربناهای نظری، روش‌های طراحی وساخت و چگونگی استفاده از کامپیوتر می‌پردازد. به گفته پیترجی دنینگ، پرسش اساسی در کامپیوترساینس این است که «چه چیزی میتواند(به نحوی کار آمد) خود انجام شود».

به‌طور عموم، مردم عام بین کامپیوترساینس و سایر امور مرتبط با کامپیوتر که اغلب برای کسب درآمد هستند، تمایزی قایل نمی‌شوند ویا فکر میکنند کامپیوتر ساینس با تجربیا ت روزمره آنها در کار با کامپیوتر مانند جستجو در انترنت، انجام بازی‌های کامپیوتری و مانند این‌ها، تفاوتی ندارد، حال آنکه کامپیوترساینس بیشتر به فهم وبررسی خصوصیاتی می‌پردازد که برنامه‌ها بر پایه آنها ساخته شده‌اند. وبر مبنای این فهم ودرک، به ایجاد برنامه های جدید ویا بهبود برنامه‌های پیشین می‌پردازند. این دانش برای اولین بار درسال ۱۹۶۰ به‌صورت یک رشته تحصیلی مستقل به وجود آمد و آن را با مدارک معتبر دریک دانشگاه ارائه کردند.

بخش هایی از کامپیوتر ساینس :

کامپیوتر ساینس موضوعات متنوعی از مطالعات نظری روی الگوریتم و محدودیت محاسبات گرفته تا مسائل کاربردی از جمله سخت افزار و نر م افزار کمپیوتر ها را شامل میشود.هیئت اعتبار گذاری کامپیوتر ساینس (The Computer Sciences Accreditation Board) چهار عرصه خطیربرای کمپیوتر ساینس معرفی کرده است :

نظریه محاسبات

الگوریتم ها و دیتا استر کچرها

زبان های برنامه سازی

مهندسی کامپیوتر

علاوه براینها ، این هیئت،موضوعاتی نظیر انجینیری نرم افزار،هوش مصنوعی،شبکه های کامپیوتری،سیستم های دیتا بیس،پردازش موازی، ارتباط انسان و کامپیوتر،گرافیک کامپیوتری ،سیستم های عامل ومحاسبات عددی را نیز موضوعاتی مهم در این علم قلمداد کرده است.

کامپیوتر ساینس در ابن‌سینا

دانشگاه ابن‌سینا با در نظر داشت اهمیت و ارزش این علم و تقاضای فعلی افغانستان و تاثیر آموزش این علم بالای توسعه اقتصاد کشور و تبدیل کردن کشور به یک جامعه معلوماتی و توسعه یافته در سال ۱۳۹۱ کامپیوتر ساینس را با اخذ مجوز از وزارت محترم تحصیلات عالی تاسیس نمود. دانشگاه ابن‌سینا با گذشت یک سال، دیپارتمنت کامپیوترساینس را به دانشکده کامپیوتر ساینس ارتقا داده وبه عنوان اولین دانشگاه خصوصی غیر انتفاعی عضویت در اکادمی سیسکو را اخذ نموده است. دانشکده کامپیوتر ساینس در دو رشته ، رشته انجینیری نرم افزار( Software Engineering)(و رشته تکنالوژی معلوماتی Information Technology) فعالیت میکند.