اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


معرفی دانشکده

نگاهی به دانشکده انجینیری دانشگاه ابن سینا

متاسفانه در اثر سه دهه جنگ و خشونت، اکثر زیر ساخت‌های اقتصادی، ساختمان‌ها، راه ها، تاسیسات رهایشی و صنعتی کشور از بین رفته است. اکنون در سایه امنیت و آرامش نسبی ای که در کشور وجود دارد و در مرحله نوسازی و بازسازی خرابی های ناشی از این جنگ های خانمان سوز به سرمیبریم. نقش انجنیران مسلکی و با تجربه که با علوم روز آشنایی داشته باشند، بیش از پیش اهمیت می‌یابند. بر این اساس، دانشگاه ابن سینا با درک این واقعیت و با کمک تعدادی از انجنیران مجرب وکار آزموده و همکاری تعدادی از شرکت های ساختمانی بزرگ کشور همانند شرکت عمران هولدینگ گروپ، اقدام به راه اندازی دانشکده انجنیری کرده است تا از یک سو، با تربیت انجنیران ورزیده، نقشی در بازسازی زیر ساختمان های ازبین رفته داشته باشند و از طرف دیگر، تحصیلات عالی و مسلکی در آموزش انجنیری در کشور را که متاسفانه از حالت معیاری بودن خارج شده است، با بهره گیری از تجربیات دانشگاه‌های بزرگ دنیا که در این زمینه صاحب نظرهستند، تحول ببخشد؛ و آن را با معیارهای پذیرفته شده بین المللی هماهنگ ساخته و در آموزش این گونه رشته ها درکشور تحول اساسی ایجاد کند.

از این روی دانشکده انحنیری با هدف تربیت کدرهای مسلکی انجنیری مطابق با استاندارهای آموزشی جهانی ایجاد شده است.در این دانشکده ۳گروه تخصصی در ۳ رشته انجنیری فعال بوده و در آن ها رشته های متنوع انجنیری به صورت نظری،علمی و پرکتیک تدریش می‌شود. تدریس نظری دروس انجنیری درمحل تعمیر اصلی دانشگاه ابن سینا  و توسط مجرب ترین اساتید حال حاظر کشور که همگی از دانشگاه های معتبر ایران و یا سایر کشورها فارغ التحصیل شده اند و دارای درجه علمی دکتری و ماستری می باشند، صورت می گیرد. در کنار آن، سه شرکت عمده ساختمانی و محیط زیستی به صورت همراهان اصلی دانشکده انجنیری ،در قسمت تدریس دروس علمی و آزمایشگاهی با این دانشکده همکاری نزدیک دارند. رشته های اصلی انجنیری که در دانشکده انجنیری ارایه میشوندعبارتند از :

انجنیری ساختمانی یا سیول

انجنیری معماری یا آرشتکت

انجنیری GIS

محیط زیست

همان گونه که پیشتر گفته شد،آموزش دروس انجنیری تنها حالت نظری و تئوریک نداشته و بخش عمده از این تدریس مطابق استانداردهای جهانی به صورت علمی وآزمایشگاهی می باشد. هیچ دانشجوی انجنیری را بدون گذراندن دوره‌های عملی، نمی توان انجنیر نامید. دانشجوی انجنیری که در دوره تحصیل نتواند از امکانات آموزش عملی و آزمایشگاهی استفاده کند. فاقد تجربه و مهارت لازم برای استفاده از محفوظات نظری بوده و عملا قادر نخواهد بود که سهمی در بازار کار انجنیری کشور داشته باشد. بنابراین دانشکده انجینیری دانشگاه ابن سینا با همکاری شرکت های همکار،تلاش کرده است که تمامی دروس عملی و آزمایشگاهی را با هماهنگی لابراتوارهای مجهز این شرکت ها که در نوع خود در کشور بی نظیر و یا کم نظیراست، برگزار کند.هم اکنون ۴ شرکت معتبر ساختمانی ،ژئوتکنیکی،محیط زیستی و صنعتی در برگزاری دروس عملی و آزمایشگاهی با دانشکده انجنیری همکاری دارند.این شرکت ها و دروس عملی که در آن ها برگزار میشود عبارتند از :

شرکت عمران ژئوتکنیک برای برگزاری دروس عملی مقاومت مصالح،مکانیک خاک، مکانیک سنگ،کانکریت،آسفالت و …

شرکت پامیر ژئوتکنیک برای برگزاری دروس عملی مقاومت مصالح و مکانیک خاک

شرکت گرین تک برای برپایی تمام دروس عملی رشته انجنیری محیط زیست

شرکت افغانایت برای برگزاری دروس مربوط به زمین شناسی

بر علاوه، دانشجویان دانشکده قادر خواهند بود که دو سمستر کار عملی یا پرکتیک را در یکی از شرکت های نامبرده و شرکت عمران هولدینگ گروپ که یکی از معتبرترین شرکت های ساختمانی در سطح کشور می باشد بگذرانند.لازم به ذکر است دانشجویانی که موفق شوند دوره لیسانس را با نمرات عالی در دنشکده انجنیری دانشگاه ابن سینا سپری کرده و در دوران پرکتیک در این شرکت ها نیز موفقانه مهارت و تخصص خود را نشان دهند،چانس زیادی خواهند داشت که به عنوان انجنیر در یکی از این شرکت های استخدام شده و وارد کار حرفه ای انجنیری شوند.برای آشنایی علاقه مندان به تحصیل در رشته های انجنیری فوق،به طور مختصر این رشته ها،فرصت های کاری هریک ،مضامین اصلی که در این رشته ها تدریس می شود و اساتید و کدر علمی آنها معرفی می شود.

برنامه های سیرعلمی به صورت منظم از شرکت ها و سازمانهای متولی مباحث شهرسازی و سرک سازی، ساختمان سازی، ابدات تاریخی و … نیز از جمله فعالیت های دانشکده مهندسی دانشگاه ابن سینا می باشد.