اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


معرفی دانشکده

نگاهی به فاکولته اقتصاد و مدیریت دانشگاه ابن‌سینا

منابع و امکانات موجود درجهان کاهی را می ماند که در برابر کوهی از خواسته‌های سیری‌ناپذیر انسان‌ها قرار دارد. وجود این نابرابری میان منابع و امکانات از یک‌سو و خواسته و نیازمندی های بی شمار بشر از سوی دیگر زمینه‌ساز شکل‌گیری پدیده‌ای به نام کم‌یابی شده است.کم‌یابی منابع و امکانات، باعث شده است که جوامع راه‌کارهایی را برای بهره‌برداری بهینه از امکانات و منابع محدود؛ یعنی تامین حداکثر خواسته ها با استفاده از منابع موجود در اختیار، در نظر بگیرند. تبیین علمی، سامان‌یافته و منسجم این راهکارها، رسالتی است که رشته‌ای علمی به نام علم اقتصاد آن را بر دوش می کشد. دانش اقتصاد راهکارهای علمی ونظری و سازکارهای کاربردی را برای تامین یک وضعیت ایده‌آل میان منابع کم‌یاب و محدود و خواسته‌های نامحدود انسان‌ها خلق می‌کند.

گرفتاری درچنگ فقر و فلاکت گسترده، توسعه نیافتگی و عقب ماندگی اقتصادی دردی است که مردم افغانستان بیش از هر کشوری درجهان طعم تلخ آن را چشیده است. با توجه به کمیابی منابع و امکانات و فقدان ظرفیت و سرمایه بشری برای بهره‌برداری مناسب از منابع موجود، شدت نیازمندی این کشور به سرمایه انسانی فرهیخته و ماهر در رشته‌های علمی متکفل مبارزه با فقر و ایجاد توسعه و انکشاف (مانند اقتصاد) روز به روز اشکارتر می شود. توجه به این نیاز مبرم، جستجوی راه‌های علمی مقابله با توسعه نیافتگی و مدیریت بهینه و مناسب منابع در کشور، انگیزه اصلی تاسیس دانشکده اقتصاد اقتصاد و مدیریت دانشگاه ابن سینا را تشکیل می دهد. این دانشکده در سال ۱۳۸۹ تاسیس و شامل دو دیپارتمنت است: دیپارتمنت اقتصاد تجارتی و دیپارتمنت مدیریت بانکی و امور مالی. هدف اصلی این دانشکده پرورش فکری و ذهنی محصلان به طور کاملا آکادمیک و مدرن است؛ طوری که فارغ التحصیلان این دانشکده در رشته خود دارای سویه‌ای خواهند بود،که هم بتوانند به راحتی در معتبرترین پوهنتون های خارجی ادامه تحصیل بدهند همان‌گونه که اکثر آنان از طریق کانکور پذیرفته می‌شوند و هم در صورت پیوستن به بازار کار، الگویی از دانش و مهارت برای همکاران خود باشند.

دانشکده اقتصاد و مدیریت ابن‌سینا برای رسیدن به اهداف خود ابزار بسیار خوبی در اختیار دارد که مهم‌ترین آن‌، اساتید کدر علمی دانشکده می باشد. این اساتید دارای مدرک تحصیلی ماستری و دکترا ودانشجوی دکترا از دانشگاه‌های معتبر منطقه‌ای و بین‌المللی چون کشور آلمان، ژاپن و استرالیا و ایران می‌باشد. استادانی که هرکدام دارای چندین اثر علمی (کتاب و مقالات علمی-پژوهشی) در حوزه‌ تحصیلی خود می‌باشند. اساتید این دانشکده ضمن مهارت داشتن با جدیدترین متد درسی، می‌کوشند جدیدترین دست‌آوردهای بشری در رابطه با مسایل اقتصادی و مدیریتی را در صنف ها و سمینارهای علمی مطرح کنند و نیز چالش‌های اقتصادی و مدیریتی کشور را شناسایی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. تا کنون فعالیت‌های این دانشکده محدود به جذب دانشجو در مقطع لیسانس بوده است. با توجه به سابقه تدریسی اساتید این دانشکده و وجود کدر علمی معتبر با مدارک دکتری و نیز فراغت پنج‌دور محصل در دوره لیسانس، امید می‌رود که در سال‌های آینده بتواند با اخذ مجوز برگزاری دوره ماستری در این دوره نیز محصل بپذیرد. دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه ابن‌سینا در دو رشته اقتصاد تجارتی و مدیریت بانکی و امور مالی در مقطع لیسانس فعالیت دارد و به تعداد پنج‌دور از این دورشته فارغ داده است. از آن‌جایی که این دانشکده توانسته‌است شرایط برگزاری دوره ماستری مدیریت دولتی را مهیا نماید، انتظار می‌رود در سال ‌های آینده بتواند مقاطع ماستری را در این رشته و سایر رشته‌های دیگر برگزار کند.