اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


کتاب سینا | شماره دوم

دشواری‌های پژوهش برای اهل علم و دانش پوشیده نیست، مجموعه‌ای از عوامل و متغیرها، باید دست در دست هم داده تا یک مقاله تحقیقی یا یک اثر علمی به زیور طبع آراسته شود، در این میان، شرایط حاکم بر جامعه افغانستان، رنج‌ها و دشورای‌ها امر پژوهش را دو چند کرده است.

کمبود منابع  پژوهشی، مشکلات چاپ و نشر، دغدغه معیشت، نبود یک راهبرد مشخص از جانب دولت برای حمایت از پژوهشگران، و مهم تر از همه ، به رسمیت شناخته نشدن دانش به عنوان داور نهایی و قطعی در حل مشکلات اجتماعی و سیاسی، بخشی از مشکلات است که تولید یک اثر علمی و مدون را در جامعه دانشگاهی افغانستان با رکود و رخوت مواجه کرده است.

در این راستا، دانشگاه ابن سینا به عنوان یک مرکز معتبر علمی و دانشگاهی در سطح کشور، طی سالیان گذشته کوشیده است که با انتشار  آثار علمی استادان و هئیت علمی خود در قالب کتاب‌های درسی و پژوهشی، هم‌‎چنان ((فصلنامه کتاب سینا)) به سهم خویش، گاهی هرچند کوچک برای پاسخگویی به نیازهای دانشجویان و پژوهشگران و پر کردن این خالیگاه بردارد.

نشر متون علمی و دانشگاهی و تلاش برای تولید علم و کشور از جمله هدف‌های اساسی دانشگاه ابن سیناست، در این راستا، انتشار ده‌ها کتاب و مقاله پژوهشی از جانب این دانشگاه در رشته‌های مختلف، علی رغم جوانی آن، بیانگر تعهد علمی این مرکز دانشگاهی به باز گرداندن دانشگاه به جایگاه اساسی آن در کشور، یعنی تولید علم و دانش است.

مجموعه مقاله‌های ارزشمندی که در قالب دومین فصلنامه اختصاصی کتاب سینا در بخش حقوق و سیاست پیش روی علاقه مندان قرار دارد، حاصل زحمت‌ها و تلاش‌های استادان فرهیخته دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ابن سیناست، در بخش سیاست، مقاله های ارائه شده  به سه موضوع مهم سیاسی خارجی، روابط خارجی، و زمینه های جنبش اخوانی در افغانستان پرداخته اند. در بخش حقوق نیز مقاله‌های ارائه شده مباحث مهمی را در حقوق  اقتصادی، بین المللی، جزای خصوصی و حقوق اساسی مطرح کرده اند، هم چنین از انجاییکه رشته مطالعات زنان یک رشته علمی بین رشته ای می‌باشد،  مقاله مرتبط به آن در بخش میان پرده آورده شده است.

تمام مقاله های ارائه شده در بخش های حقوق سیاست، موضوعاتی بدیع و مهمند ک امیدواریم مورد توجه اهل دانش و نقد و نظر قرار گیرد.

فهرست موضوعات

– امکان پذیری سیاست خارجی افغانستان ناکام در ستیز با تاریخ

– نگاهی آسیب‌شناسانه به جنبش‌های اسلامی معاصر

– پیامدهای سقوط دولت اخوانی بر جریان‌های اسلام گرایی در خاورمیانه

– جریان شناسی فکری سیاسی اخوانی در افغانستان

– حکومت محمدداوود خان و سیاست ایران در قبال او

– رشته مطالعات زنان در دانشگاه سان‌دیه‌گو (از دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا)

– اساسی سازی در حقوق اساسی افغانستان

– منع شکنجه و پیشگری از آن در حقوق بین‌الملل و قوانین افغانستان

– تحلیل اقتصادی ضمانت اجراهای نقش قرار داد

– آثار فسخ در کنوانسیون بیع بین المللی کالا(۱۹۸۰) و حقوق افغانستان

– جاسوسی سایبری‌