اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


کتابخانه

کتاب‌خانه و مرکز اسناد

مقدمه

کتابخانه دانشگاه ابن‌سینا هم‌زمان با تأسیس دانشگاه در سال ۱۳۸۹ خورشیدی توسط مؤسسان این دانشگاه تأسیس گردید. کتاب‌خانه ابتدا با حدود ۳۰۰۰ جلد کتاب و سالن مطالعه با گنجایش ۴ پایه میز ده نفری آغاز به کار نمود که فعلا هم تعداد کتاب و هم سالن مطالعه، گسترش  چشم‌گیری داشته است. اضافه از آن در قسمت کیفیت ارائه خدمات کتاب‌خانه نیز اقداماتی انجام شده و یا در حال انجام می‌باشند. راه‌اندازی دیتابیس آنلاین که قابلیت‌های جست‌وجوی کتاب و پایان‌نامه، تمدید امانت کتاب و رِزرو آن را به صورت آنلاین برای کاربران فراهم کرده است، نمونه آن می‌باشد.

کتاب‌های این کتابخانه با موضوعات مختلف مانند فلسفه، ادیان و مذاهب، اسلام، تاریخ و جغرافیا، اقتصاد و مدیریت، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، حقوق، آموزش و پرورش، معماری، ادبیات، علوم، کشاورزی، تکنولوژی: علوم کامپیوتری و انجینیری در خدمت استادان و دانشجویان عزیز قرار دارد و طبق پلان انکشافی این نهاد، سالانه تعداد مشخص کتاب جدید نیز برای آن خریداری می‌شود.

در کنار کتابخانه، سالن مطالعه با فضای مناسب برای دانشجویان عزیز در نظر گرفته شده است تا در اوقات فراغت‌شان به آن جا تشریف برده و با خاطر آرام مطالعه نمایند.

در این مدت قرارداد همکاری با «مرکز معلومات افغانستان در دانشگاه کابل (ACKU)» نیز به امضا رسیده که بر اساس آن استادان و دانشجویان دانشگاه ابن‌سینا می‌توانند از منابع آنلاین و غیرآنلاین این مرکز استفاده نمایند. در آینده قرار است با چند مرکز دیگر شبیه این در داخل و خارج از کشور نیز تفاهم‌نامه همکاری به امضا برسد تا زمینه دسترسی آسان و سریع استادان و دانشجویان ابن‌سینا به منابع بیشتر و متنوع، فراهم گردد.

قوانین و مقررات کلی کتاب‌خانه

– استادان و دانشجویان دانشگاه ابن‌سینا می‌توانند عضویت کتابخانه را بگیرند؛

– مدت اعتبار عضویت برای دانشجویان دوره‌ی لیسانس چهار سال، برای دوره‌ی ماستری دو سال و برای استادان مدعو تا ختم قرارداد می‌باشد؛

– هنگام مراجعه به میز امانت، ارائه کارت عضویت کتابخانه ضروری است؛

– در صورت نبود صاحب کارت، کسی دیگر با کارت او کتاب امانت گرفته نمی‌تواند؛

– مخزن کتابخانه دانشگاه ابن‌سینا بسته است؛ یعنی دانشجویان و استادان اجازه ندارند که خود وارد قفسه‌های کتاب شده و کتاب مورد نظر خود را جست‌وجو کنند. به جای آن می‌توانند از طریق سایت برای جستجوی تمامی کتاب‌ها و پایان‌نامه‌ها اقدام نمایند؛

– مسئولیت حفظ و نگهداری کتاب، از هر جهت به عهده امانت‌گیرنده است؛

– در صورت تأخیر غیر مجاز در برگرداندن کتاب، جریمه نقدی و تعلیق عضویت را در پی خواهد داشت؛

– پایان‌نامه‌ها تنها برای مطالعه در داخل سالن مطالعه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و امانت داده نمی‌شود؛

استفاده از سالن مطالعه

– ساعت کاری سالن مطالعه از هفت صبح تا هشت شب می‌باشد؛

– استفاده از سالن مطالعه برای تمامی دانشجویان آزاد است؛

– سکوت و آرامش سالن جدا مراعات گردد؛

– مبایل‌ها و لب‌تاپ‌ها کاملا بی‌صدا باشد؛

– بحث و مطالعه گروهی که باعث ایجاد سر و صدا و مزاحمت گردد، ممنوع است؛

– از آوردن خوراکی در داخل سالن مطالعه خودداری گردد؛

– نظافت سالن مراعات گردد.

گرفتن عضویت

– مراجعه‌کننده استاد یا دانشجوی برحال دانشگاه ابن‌سینا باشد؛

– قوانین کتابخانه و سالن مطالعه را پذیرفته باشند؛

– بعد از پر کردن فرم عضویت، برای پرداخت حق عضویت (۲۵۰ افغانی) به محاسبه مراجعه گردد. فرم عضویت ضمیمه رسید پول و دو قطعه عکس به مدیریت کتابخانه تحویل داده شود تا کارت عضویت صادر گردد.

لغو عضویت

– اعتبار کارت عضویت برای برای استادان قراردادی الی ختم قرارداد و برای دانشجویان، تا پایان دوره تحصیلی می‌باشد؛

– دانشجویانی که دوره‌های لیسانس و ماستری را در دانشگاه ابن‌سینا می‌خوانند، برای هر بار باید جداگانه عضویت بگیرند؛

– با پایان یافتن دوره تحصیلی و تسویه حساب دانشجویی، عضویت به صورت رسمی لغو می‌گردد و در آن هنگام باید همه کتاب‌ها باز گردانده و جریمه‌ها (در صورت جریمه شدن) پرداخته شده باشد تا برگه تسویه حساب امضا گردد.