اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


ریاست هیئت مؤسسان

بیوگرافی دکتر ارشاد

دکتر ذاکرحسین ارشاد در سال ۱۹۷۵ در منطقه قرصوب ولسوالی جغتو در ولایت باستانی غزنی افغانستان چشم به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خویش سپری کرده و برای ادامه تحصیل در سال ۱۹۹۱ عازم ایران گشت. دکتر ارشاد در ابتدا درسهای معارف و علوم اسلامی را در حوزه علمیه امیرالمومنین تهران آغاز کرده و سپس تحصیلات حوزوی را تا سطح چهارم خارج در حوزه علمیه قم ادامه داده و به پایان برد. دکتر ارشاد از سال ۱۹۹۸ وارد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی شده لیسانس و ماستری را در رشته علوم سیاسی در این موسسه به پایان برد. دکتر ارشاد برای ادامه تحصیل در سال ۲۰۰۶ وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شده و دوره دکتری علوم سیاسی را در این دانشگاه آغاز نموده و در سال ۲۰۰۱۲ رساله دکتری خود را با عنوان دولت ملی و توسعه در افغانستان با درجه عالی دفاع کرده و حایز اخذ مدرک دکتری علوم سیاسی از دانشگاه تهران شد. دکتر ارشاد در سال ۲۰۱۳ برای گذراندن یک دوره ویژه آموزشی برای اسکالرهای جهان به ایالات متحده آمریکا سفر کرد و دوره آموزشی “پلورالیسم دینی” را در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا موفقانه به پایان برد.

دکتر ارشاد بعد از ختم ماستری، همزمان وارد فعالیتهای فرهنگی نیز شد که به مهمترین آنها قرار ذیل می توان اشاره کرد:

– بنیانگذاری موسسه فرهنگی راهبرد نو و انتشار ماهنامه راهبرد نو: دکتر ارشاد به عنوان رئیس موسسه و مدیر مسئول ماهنامه راهبرد نو فعالیت می کرد.

– راه اندازی فصلنامه سنایی، دکتر ارشاد در این فصلنامه نیز به عنوان مدیرمسئول، فعالیتهای خود را انجام میداد.

– عضویت در گروه تحقیقاتی تاریخ معاصر در ” موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی” و انجام تحقیقات در باب تاریخ معاصر با محوریت روند مشروطه خواهی در افغانستان.

– عضویت در گروه سیاست موسسه تحقیقاتی آینده روشن.

دکتر ارشاد کارعملی خود را در افغانستان به صورت رسمی پس از ختم درسهای آموزشی دوره دکتری، از همکاری با وزارت معارف افغانستان در اواخر سال ۲۰۰۷ آغاز نمود. مهم ترین فعالیتهای فرهنگی و دانشگاهی دکتر ارشاد را در افغانستان به شرح ذیل می توان دسته بندی کرد:

– مشاور در وزارت معارف افغانستان و عضو نویسندگان کتابهای درسی وزارت معارف در سال ۲۰۰۷

– عضو موسسان دانشگاه کاتب: دکتر ارشاد با جمع ازهمکاران دانشگاهی در سال ۲۰۰۷ اقدام به تأسیس دانشگاه کاتب نمود و در این دانشگاه علاوه بر تدریس به مدت سه سال رئیس دانشکده علوم سیاسی نیز بود.

– در سال ۲۰۱۰ با تعداد از اسکالرهای دیگر، اولین دانشگاه غیرانتفاعی افغانستان یعنی دانشگاه ابن سینا را در کابل تأسیس نمود. دکتر ارشاد در این دانشگاه علاوه بر اینکه موسس است و به صورت تمام وقت استاد دانشکده علوم سیاسی بوده است، سه سال به عنوان رییس دانشکده علوم سیاسی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ کار کرده است. و از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به عنوان معاون علمی دانشگاه ابن سینا فعالیت نموده است. از سال ۲۰۱۸ به بعد به عنوان رئیس هیئت موسسان دانشگاه ابن سینا مشغول فعالیت می باشد.

– عضو موسس دانشگاه غرجستان: دکتر ارشاد همزمان با فعالیت در دانشگاه ابن سینا با جمع از استادان دیگر اقدام به تأسیس دانشگاه غرجستان نیز نمود.

– معاون امور آکادامیک اتحادیه دانشگاههای خصوصی افغانستان: دکتر ارشاد از سال ۲۰۱۳ به بعد وارد اتحادیه دانشگاههای خصوصی افغانستان شد و در این اتحادیه به عنوان معاون فرهنگی کار را شروع کرد و با معاونت در بخش ارتباط ادامه داد و از سال ۲۰۱۶ به عنوان معاون امورآکادامیک اتحادیه انتخاب شد و این فعالیت هم چنان ادامه دارد.

– مشاور اداره امور ریاست جمهوری: دکتر ارشاد به عنوان مشاور ارشد در اداره امور ریاست جمهوری افغانستان تا ۱۵ اگوست ۲۰۲۱ مشغول فعالیت بوده است.

– تدریس در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه بخارست رومانیا: بدلیل فروپاشی نظام سیاسی در افغانستان در آگوست ۲۰۲۱ دکتر ارشاد بدلیل دریافت دعوتنامه رسمی از دانشگاه بخارست افغانستان را به قصد کشور رومانیا ترک گفت و فعلا به عنوان استاد در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه بخارست مشغول تدریس می باشد.

– موسس خبرگزاری پیک آفتاب در کابل: دکتر ارشاد علاوه بر اینکه در رسانه های صوتی، تصویری و نوشتاری ملی و بین المللی فعال است و همواره مشارکت داشته است، خبرگزاری پیک آفتاب را در کابل نیز تأسیس کرده است.

– عضو موسس مکتب سروش سینا: دکتر ارشاد علاوه براینکه در حوزه تحصیلات عالی فعال بوده است، کارنامه وی را می توان در بخش معارف نیز مورد توجه قرار داد. دکتر ارشاد با جمع از استادان دیگر دریکی از مناطق محروم کابل مبادرت به تأسیس مکتب نموده و زمینه برای تحصیل فرزندان خانواده های محروم را مساعد ساخته است.

– فعالیتهای فرهنگی: دکتر ارشاد با تمام وجود در تلاش است که به قدر توان به دانشجویان مستعد کمک نموده و زمینه های تحصیلی آنها را در دانشگاههای اروپا مساعد سازد. تاکنون موفق به فراهم کردن بیش از ۴۵ اسکالرشیپ برای دانشجویان شده است و این روند هم چنان با پیگیری ایشان ادامه دارد.

– آثار علمی: دکتر ارشاد علاوه براینکه بیش از دهها مقاله علمی چاپ شده در مجلات داخلی خارجی دارد، مدیر مسئول کتاب سینا بوده است و سه کتاب از وی در حوزه سیاست چاپ شده است. راهنمایی بیش از صدها رساله در دانشگاههای مختلف، کارنامه دیگری است که او در کارنامه علمی خود دارد.

– تدریس: دکترارشاد بیش از چهارده سال است که در دانشگاههای مختلف داخلی و خارجی در رشته علوم سیاسی در دو مقطع لیسانس و ماستری تدریس می کند. مهم ترین موضوعات تدریسی دکتر ارشاد، اندیشه های سیاسی، تئوریهای روابط بین الملل، نظریه های امنیت و مباحث مربوط به توسعه بوده است.