اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


بزرگداشت از روز جهانی GIS در دانشگاه ابن‌سینا

دانشگاه ابن‌سینا ار روز جهانی GIS به تاریخ ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ خورشیدی در تالار علامه محمد اسماعیل مبلغ بزرگداشت به عمل آورد. برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد وگرداننده برنامه به ارایه اطلاعات پیرامون این روز پرداخت واز معاونت علمی تدریسی دانشگاه ابن‌سینا دعوت به عمل آورد تا صحبت نماید.

استاد محمد امیر نوری، معاون علمی-تدریسی دانشگاه ابن‌سینا ضمن قدردانی از حضور اشتراک کننده­ها در برنامه به بیان فعالیت­ها و دستاوردهای دانشگاه ابن‌سینا اشاره کرده وافزود که GIS از جمله رشته‌های جدید انجنیری است که خوشبختانه دانشگاه ابن‌سینا این رشته را در قالب رشته انجنیری خود دارد و امروز شاهد بزرگداشت از روز جهانی  GIS هستیم.

 این برنامه که از سوی دانشکده انجنیری دانشگاه ابن‌سینا برگزار شده بود، درآن شماری از علاقمندان این رشته، انجنیران ودانشجویان شرکت کرده بودند. شرکت کنندگان برنامه ریاست محترم دانشگاه ابن سینا، جناب دکتر احمدی،معاونت علمی دانشگاه ابن سینا، استاد امیر نوری، ریاست طرح و پلان شهری شهرداری کابل، جناب دکتر بشیر محسن، مشاور پروژه­های اتحادیه اروپا در شهرسازی و کادر علمی دانشگاه تعلیم و تربیه شهید ربانی، جناب دکتر اقبال، کادر علمی دانشگاه پلی تخنیک کابل، جناب استاد نوروز حیدری، ریاست محترم دانشکده اینجینری دانشگاه ابن سینا، جناب استاد حسین رضایی، آمر محترم دیپارتمنت اینجینری دانشگاه ابن سینا، جناب استاد مجتبی حلیمی، آمر محترم دیپارتمنت آرشیتکت دانشگاه ابن سینا، جناب استاد عطیه حیدری، نمایندگانی از ریاست هیدروجیولوجی وزارت آب و انرژی افغانستان، نمایندگانی از ریاست محیط زیست و برنامه ریزی شهری وزارت شهرسازی و اراضی افغانستان، نمایندگانی از برخی از شرکت­های سروی و اینجینری در کابل وشماری از دانشجویان فارغ التحصیلان رشته­های GIS، جیولوجی، اینجینری، سروی و … از دانشگاه­های داخل و خارج کشور اشتراک ورزیده بودند.

اهمیت برگزاری همایش:

عموما همایش­ها جهت ارتقای سطح کیفی و نشان دادن توانایی­های یک مجموعه از افرادی می­باشد که دراین حوزه فعالیت دارند. علاوه بر آن همایش‌ها  زمینه را فراهم می‌سازد تا متخصصین و علاقه­مندان به موضوع از داخل وخارج گردهم آیند وبه این موضوع علمی به بحث وتبادل نظر پردازند.

دانشگاه ابن‌سینا وبالخصوص دانشکده انجنیری-دیپارتمنت GIS به دلیل تازگی این رشته واهمیت بالای این رشته در حوزه های مختلف زندگی امروزی اقدام به برگزاری همایش روز جهانی GIS کرد. هدف از برگزاری این همایش را می‌توان تحت عنوان ذیل دسته بندی کرد:

معرفی رشته Remote Sensing & Geography Information System

بیان موضوعات مرتبط با رشته RS & GIS

بیان کاربردهای RS & GIS در حوضه­های مختلف به زبان ساده

معرفی قابلیت­های کمتر استفاده شده رشته GIS

به اشتراک گذاشتن دستاوردهای دانشجویان و اساتید در زمینه RS & GIS

تبادل اطلاعات بین متخصصین و دانشجویان با یکدیگر

معرفی، توسعه و ایجاد فرصت­های شغلی برای محصلین رشته GIS

گسترش انواع ارتباط­ها با ادارات، وزارتخانه­ها و شرکت­های مربوطه

ایجاد انگیزه بیشتر در دانشجویان رشته GIS

جذب بیشتر متقاضیان ادامه تحصیل در رشته GIS

ویژگی­های همایش GIS DAY:

تبادل علمی بین متخصصین حوضه RS & GIS

ایجاد فضایی صمیمانه بین متخصصین و دانشجویان

برگزاری نمایشگاه از پروژه­های اساتید و دانشجویان رشته GIS

معرفی ابعاد کاربردی نوین (کاربردهای کمتر استفاده شده) رشته GIS برای اشتراک کننده­ها

ارائه دستاوردهای علمی رشته GIS به مسئولین دانشگاه

براساس برنامه­ریزی­های صورت گرفته توسط برگزار کننده­ها، مدت زمان مورد نیاز برای برگزاری همایش ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده که براساس آن همایش از ساعت ۱:۳۰ شروع و در ساعت ۴:۰۰ ختم گردید و آجندای برنامه به شرح زیر می­باشد:

آجندای همایش GIS DAY

زمان

تلاوت قرآن

۱۳:۳۰ – ۱۳:۳۵

سرود ملی

۱۳:۳۵ – ۱۳:۳۸

نمایش کلیپ GIS DAY

۱۳:۳۸ – ۱۳:۵۵

سخنرانی معاونت علمی تدریسی دانشگاه

۱۳:۵۵ – ۱۴:۰۰

سخنرانی رئیس دانشکده

۱۴:۰۰ – ۱۴:۰۵

پرزنتیشن­های محصلین

۱۴:۰۰ – ۱۴:۴۰

بریک

۱۴:۴۰ – ۱۴:۵۰

پرزنتیشن­های اساتید

۱۴:۵۰ – ۱۵:۳۵

پرسش و پاسخ

۱۵:۳۵ – ۱۵:۴۵

تقدیر از محصلین برتر GIS

۱۵:۴۵ – ۱۵:۵۰

پذیرایی

۱۵:۵۰ – ۱۶:۰۰

در مجموع ۶ پرزنت (۳ پرزنت بخش دانشجویی و ۳ پرزنت بخش اساتید) که از قبل انتخاب شده بود توسط محصلین و اساتید به اشتراک کننده­ها ارائه گردید که شامل موضوعات زیر می­باشند:

بررسی تغییرات پوشش گیاهی ولسوالی ده سبز کابل در سال­های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶

Dehsabs vegetation change detection using satellite image 2000 – 2016

ارائه دهنده: اسد نطاق زاده

محصل صنف چهارم دانشکده جیولوجی دانشگاه کابل

پرزنت ارائه شده در قسمت کاربرد سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در مطالعات زیست محیطی قرار می­گیرد و شخص ارائه کننده به بررسی روند تغییرات پوشش گیاهی در ولسوالی ده سبز کابل پرداخته بود که نتایج حاصل نشان­دهنده کاهش میزان پوشش گیاهی در منطقه یاد شده در بازه ۱۶ سال اخیر می­باشد.

کاربرد سنجش از راه دور و GIS در ارزیابی یخچال­ها

Application of GIS & RS in Glaciers assessment

ارائه دهنده: عبدالقیوم شکوری

محصل صنف سوم دیپارتمنت GIS دانشگاه ابن سینا

پرزنت ارائه شده در قسمت کاربرد سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در مطالعات زیست محیطی و هیدرولوجی و هیدروجیولوجی قرار می­گیرد و شخص ارائه کننده به بررسی روند تغییرات اندازه یخچال­ها در مناطق شمال شرقی افغانستان پرداخته بود که نتایج حاصل نشان­دهنده کاهش ۱۳ درصدی میزان پوشش برف و یخچال­ها در منطقه یاد شده به علت گرمایش زمین در بازه ۲۵ سال اخیر می­باشد.

جی ای اس سازمانی

Enterprise GIS

ارائه دهنده­گان: یاسر شهیار و سید رحمت حیدری

فارغ التحصیل و محصل دیپارتمنت GIS دانشگاه پلی تخنیک

پرزنت ارائه شده در این قسمت به معرفی کاربرد GIS سازمانی در ادارات دولتی و خصوصی پرداخته و شخص ارائه کننده در ابتدا به معرفی این سیستم، خصوصیات آن و زیر ساخت­های مورد نیاز جهت ارائه آن پرداخته و سپس با بیان مزایا و قابلیت­های آن سعی داشته تا کاربرد آن در پروژه­های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد. در انتها به علت درک بهتر شرکت کنندگان روش کار این سیستم بصورت عملی نیز به نمایش گذاشته شد.

کاربرد سنجش از راه دور و GIS در جیولوجی و معدن

Application of RS & GIS in Geology & Mining

ارائه دهنده: حسن تمسکی

آمر دیپارتمنت GIS دانشگاه ابن سینا

پرزنت ارائه شده در قسمت کاربرد سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در مطالعات جیولوجی و معادن قرار می­گیرد. این پرزنت شامل دو بخش پروژه کاری و پروژه تحقیقاتی بوده، شخص ارائه کننده با معرفی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی و کاربرد آن در جیولوجی و معادن سعی داشته تا یکی از کاربردهای کمتر استفاده شده از RS & GIS را برای شرکت کنندگان معرفی کند. پرزنت انجام شده شامل در دو بخش مطالعاتی در زمینه اکتشاف معادن طلا و آهن می­باشد. که نتایج بدست آمده نشان دهنده کاربرد بسیار زیاد و موثر RS & GIS در فعالیت­های اکتشافی می­باشد.

نقش سیستم اطلاعات جغرافیایی در توسعه شهری

The role of GIS in urban development

ارائه دهنده: علی جان روزی

کارمند وزارت شهرسازی و اراضی

پرزنت ارائه شده در قسمت کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در مطالعات توسعه شهری قرار می­گیرد و شخص ارائه کننده به بررسی روند تغییرات توسعه شهری در شهر کندوز افغانستان پرداخته بود که نتایج حاصل نشان­دهنده توسعه غیر پلانی در بیشتر قسمت­های شهری می­باشد.

نظارت بر جزایر حرارتی شهر کابل با استفاده از سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی

Monitoring of urban heat island of Kabul city by Remote Sensing & GIS.

ارائه دهنده: مصطفی جویان

استاد دیپارتمنت GIS دانشگاه ابن سینا

پرزنت ارائه شده در قسمت کاربرد سنجش از راه دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در مطالعات شهری و زیست محیطی قرار می­گیرد و شخص ارائه کننده به بررسی روند تغییرات توسعه شهری و پوشش گیاهی و نقش آن در ایجاد جزایر حرارتی در شهر کابل در بازه سال­های ۱۹۹۳ الی ۲۰۱۵ پرداخته بود که نتایج حاصل نشان­دهنده توسعه شهری و کاهش میزان پوشش گیاهی در شهر کابل و در نتیجه تشدید پدیده جزایر حرارتی در این شهر شده­است.

پس از پایان پرزنت­های ارائه شده بمنظور رفع سوالات پدید آمده برای شرکت کنندگان، جلسه پرسش و پاسخ با حضور متخصصین مربوطه برگزار گردید و سعی شده تا در حد امکان به سوالات پیش آمده پاسخ داده شود. در ادامه با پایان زمان پرسش و پاسخ مراسم اختتامیه آغاز و با حضور برگزار کنندگان همایش از محصلین برتر سه ورودی ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ رشته GIS با هدایای ارزنده و لوح تقدیر تجلیل گردید.

پیشنهادات جهت بهبود و ارتقاء نمایشگاه­های آتی:

تبلیغات بهتر و گسترده­تر

اختصاص بودجه بیشتر از طرف دانشگاه

دعوت از رسانه­های مختلف برای تهیه گزارش

دعوت به همکاری از دیگر دانشگاه­های دولتی و خصوصی برگزاری همایش

فراخوان مقاله نویسی و اعطا هدایای ارزنده برای مقالات و کارهای علمی برتر

برگزاری ورکشاپ های آموزشی در کنار برگزاری همایش

تقدیر از اشخاص فعال در برگزاری همایش

گزارش از استاد حسن تمسکی، آمر دیپارتمنت GIS دانشکده انجنیری دانشگاه ابن‌سینا