اطلاعیه‌ها
تصاویر و ویدیوها

[huge_it_videogallery id="2"]
تماس باما


معرفی دوره ماستری

معرفی مقطع ماستری دانشگاه ابن‌سینا

دانشگاه ابن‌سینا به منظور تربیت کدر علمی-مسلکی برای دانشگاه‌ها و ارتقای ظرفیت، استقلال و شکوفایی علمی کشور، دوره آموزش مقطع ماستری را با کسب مجوز از وزارت محترم تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان در رشته‌های ذیل برگزار نموده است:

رشته روابط بین‌الملل

رشته حقوق جزا و علوم جنایی

رشته حقوق خصوصی

مجوز دو رشته روابط بین‌الملل و حقوق جزا و علوم جنایی در دانشگاه ابن‌سینا در سال ۱۳۹۲ از وزارت تحصیلات عالی دریافت شد و تا کنون سه دوره در این دو رشته فارغ التحصیل داده است. مجوز رشته حقوق خصوصی نیز در سال ۱۳۹۴ دریافت و در سال ۱۳۹۵ در این رشته دانشجو پذیرفته شده است. آن‌چه مایه افتخار و سبب خشنودی دانشگاه ابن‌سینا به نظر می‌رسد، آن است که علاوه بر آموزش نسل جوان و جویای علم در کنار مدیران و کارگزاران دولتی در رشته روابط بین‌الملل و آموزش بسیاری از فعالان عرصه قضا و حقوقی کشور، ۲۷ نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع ماستری دانشگاه ابن‌سینا در سایر دانشگاه‌های کشور به عنوان مدرس و کدر علمی ایفای وظیفه می‌نمایند و در عرصه‌ی فعالیت آموزشی خویش در این دانشگاه‌ها با موفقیت درخشیده‌اند.

با توجه به آمار بالای  فارغ‌التحصیلان دورۀ لیسانس از دانشگاه‌های داخلی و خارجی و نیاز مبرم کشور به کدرهای مسلکی و متخصص، ایجاد  دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مقطع ماستری در داخل کشور، یک ضرورت اساسی به نظر می‌رسد. دست‌یابی به این هدف، از یک‌سو به استقلال و شکوفایی علمی کشور کمک می‌کند و وابستگی افغانستان را به کشورهای دیگر کاهش می‌دهد و ازسوی دیگر، دولت و ملت  ما را در به‌کارگیری و دسترسی به افراد متخصص داخلی یاری می‌رساند. بنابراین، مهم ترین هدف  دانشگاه،  از  برگزاری دوره‌های ماستری، کمک به ارتقای ظرفیت علمی و تربیت نیروی انسانی متخصص در کشور می باشد. به همین منظور و با هدف گسترش تحصیلات تکمیلی و رشته‌های ماستری در عرصه‌های مورد نیاز و ضرورت در کشور، دانشگاه ابن‌سینا در سال ۱۳۹۶ با تدوین برنامه‌ها، مفردات درسی و تکمیل مدارک کدر علمی از میان فارغ التحصیلان مقطع دکتری، برای پنج رشته ذیل نیز به وزارت محترم تحصیلات عالی درخواست مجوز ارایه نموده است:

رشته مطالعات صلح و امنیت

رشته مطالعات توسعه

رشته مدیریت دولتی (اداره عامه)

رشته کامپیوتر ساینس

رشته فلسفه

برای رشته‌های فوق دانشگاه ابن‌سینا برنامه‌های کامل علمی و آموزشی تدارک دیده و برای هر کدام از این رشته‌ها، بین ۴ تا ۶ نفر کدر علمی با مدرک دکترای تخصصی (Phd) و با سوابق فعالیت علمی و تحقیقی معتنابه را فراهم نموده است. مدارک فوق همراه با درخواست مجوز به وزارت محترم تحصیلات عالی ارایه گردیده و به یاری خداوند و همراهی وزارت تحصیلات عالی، امیدواریم مجوز رشته‌های مذکور نیز به زودی صادر شود.